Případová studie elektronického zabezpečení bytu
Následující příklad zabezpečení panelového bytu je úmyslně pojat velkolepě, aby bylo možné demonstrovat různé možnosti. Pochopitelně se v praxi často použije jen určitá část.
Situace
Byt v panelovém domě nacházející se v přízemí s balkónem, kuchyňským koutem vybaveným sporákem na zemní plyn, třemi pokoji, koupelnou, záchodem a vstupní chodbou. Má ústřední vytápění a přívod teplé vody. Byt užívají manželé se dvěma dětmi ve věku 6 a 10 let. Chovají jednoho psa malé rasy a v pravidelných intervalech si k sobě vozí částečně pohyblivou babičku. Majitelé a uživatelé bytu se obávají:
- vyloupení v době, kdy není nikdo z rodiny doma,
- vypuknutí požáru v nočních hodinách nebo v době nepřítomnosti,
- neřízeného úniku plynu s rizikem výbuchu,
- vytopení od sousedů ve vyšším podlaží, případně vytečení obsahu vlastní pračky nebo myčky v době nepřítomnosti,
- v době dovolené dlouhodobějšího výpadku el. proudu, který by způsobil znehodnocení obsahu mrazáku a lednice.
Rodiče dále řeší následující problémy:
- co dělat s tím, že děti často ztrácejí klíče od bytu a je vždy nutné měnit zámky,
- jak si ověřit, zda děti skutečně dorazili domů v dohodnutou hodinu,
- co kdyby se babičce přitížilo a zrovna byla v bytě sama
Řešení
Navržený elektrický zabezpečení systém se bude skládat z následujících částí:
- 1× drátová ústředna EZS.
- 1× GSM brána, jež umožní odesílání poplachové a jiné informace prostřednictvím sítě mobilních operátorů. Díky bezdrátovému spojení je toto řešení daleko spolehlivější, v porovnání s drátovou telefonní linkou, kterou pro zloděje není obtížné přerušit. GSM brána navíc umožní také odesílání SMS zpráv s informací, které čidlo hlásí poplach (pohybové, požární ...), případně o výpadku elektrického proudu. Pomocí GSM brány je možné zjistit také stav zabezpečení (zastřeženo / odstřeženo) a tím ověřit, že např. děti dorazili domů.
- 1× drátová klávesnice umístěná přímo u bytového vchodu.
- 1× magnetický kontakt připevněný na bytových vchodových dveřích. Bude zapojen tak, aby poplach odložil o určitou dobu (např. 20s.), a tím umožnil odchod po zakódování, nebo odkódování po příchodu člena rodiny domů.
- 1× prostorový infračervený detektor pohybu s imunitou proti domácímu mazlíčkovi. Ten bude střežit prostor, ve kterém pobývá zmíněný pes.
- 2× standardní infračervený detektor pohybu střežící místnosti, kam domácí zvíře za vaší nepřítomnosti nemá přístup.
- 1× detektor kouře umístěný na stropě kuchyně, kde je nebezpečí vzniku požáru největší. Tento detektor by se však neměl nacházet přímo nad kuchyňskou linkou, aby se předešlo falešným poplachům způsobeným párou z vaření. 1x detektor kouře v chodbě, který vyhlásí poplach a vzbudí spící obyvatele, aby včas informovali záchranné složky a popřípadě zahájili evakuaci. Kouřové detektory budou střežit nepřetržitě bez ohledu na přítomnost osob.
- 1× detektor hořlavých plynů umístěný na stropě v místech sporáku (zemní plyn je lehčí než vzduch, proto se umístí u stropu. Detektor na propan butan by se umístil u země, jelikož propan butan klesá k zemi).
- 1× (2×) detektor zaplavení umístěný v koupelně (případně kuchyni). Jeho smyslem je varovat před únikem vody z pračky nebo myčky.
- 1× bezkontaktní čtečka přístupové klíčenky umístěná před bytovými vchodovými dveřmi určená k otevření dveří a odkódování zabezpečeného prostoru