EZS – elektoronický zabezpečovací systém
ochrana Vašeho majetku
Naše firma Elektrotech montuje zabezpečovací systémy Jablotron, DSC a Paradox a tímto Vám nabízí elektronické zabezpečení:
- bytů – panelové, činžovní...,
- rodinných domů a vil,
- kanceláří a pronajatých kancelářských prostor,
- výrobních hal a skladů,
- garáží – malých pro jedno auto i velkých pro nákladní vozy,
- chalup, zahradních domků a jiných pravidelně neobývaných objektů.
- jako součást kompletní služby o Vaše bezpečí Vám nabízíme napojení na pult centrální ochrany PCO.
EZS – elektronický zabezpečovací systém slouží k ochraně před vloupáním, rozšíření požáru nebo odemkne dveře pouze oprávněné osobě nebo zvířeti. EZS také dokáže ovládat topení, elektrické žaluzie a markýzy nebo otevírat brány a vrata do garáže. Přenáší poplachové informace na pult centrální ochrany.
V tomto článku se dozvíte základní informace o EZS, jeho možnostech a z čeho se EZS skládá. Pokud by Vás zajímali hlubší informace, tak zde naleznete příslušné odkazy.
Proč zabezpečit dům či byt?
Ten koho ještě nikdy nenavštívil zloděj si tuto otázku může klást. Ti méně šťastní již odpověď znají. Nejedná se pouze o majetkovou újmu, kterou dokáže kompenzovat pojišťovna, ale také pocit bezpečí a soukromí, který je nenahraditelný. Fakt, že někdo naruší Váš domov a přehrabuje se ve Vašich osobních věcech je větší újmou, než finanční ztráta.
Jak zabezpečit svůj dům nebo byt
Nejstarším a nejpoužívanějším zabezpečením je mechanické zabezpečení. Jedná se o zámky, mříže, vrata, brány, ploty atd. Účelem je klást překážky tomu, kdo se snaží vloupat do domu nebo bytu. Každá překážka odolává určitý čas s ohledem na umění zloděje a jeho vybavení. Žádná mechanická zábrana není nepřekonatelná. Je jen otázkou za jaký čas bude odstraněna z cesty zloděje. Překonání obyčejného zámku je otázkou vteřin, proniknutí kvalitními trezorovými dveřmi může trvat hodiny.
Jak zcela zabránit vloupání?
Nedat zloději čas na vloupání. Jak je uvedeno výše, zloděj potřebuje určitý čas, a to nejen na překonání mechanického zabezpečení, ale i na nalezení a odnesení lupu. Elektronické zabezpečovací systémy (zkráceně EZS, slangově „zabezpečovačka") dokáží spolehlivě zjistit vloupání a spustit poplach, což přiměje zloděje k útěku a zmaří jeho plány. „Zabezpečovačka" dokáže nejen houkat sirénou, ale také Vám zavolat na mobil nebo zaslat SMS, případně informovat pult centralizované ochrany (zkráceně PCO), odkud mohou na místo vyslat na místo výjezdovou skupinu. Zabezpečovací systémy mají i přidanou hodnotu v tom, že Vás před vstupem do objektu informují, zda jsou prostory bezpečné. Mohlo by být životu nebezpečné načapat zloděje ve Vašem domě. Navíc Vás EZS dokáže varovat před požárem, a to i ve Vašem spánku. Již mnoho lidí zaplatilo životem, že je požár zastihl doma během spánku.
EZS je tedy v kombinaci s mechanickým zabezpečením ideální ochrana Vašeho domova, Váš pocit klidu a bezpečí.
Z čeho se EZS skládá
Existuje mnoho výrobců EZS a každý z nich má vícero systémů. Ale obecně lze říci, že každá „zabezpečovačka" se skládá z:
Ústředny EZS
Jedná se o „mozek" elektronického zabezpečovacího systému, bez kterého EZS nemůže fungovat. Proto by ústředna měla být umístěna na relativně bezpečném místě skryta před zraky návštěv, ale s dostatečným prouděním vzduchu a v suchém prostředí (přeci jen je to elektronika). Ústředny mají vlastní baterii pro případ, že by zloděj nejprve odpojil přívod elektrické energie. Z této baterie dokáže napájet celý systém zabezpečení. Většina zabezpečovacích ústředen má zabudovaný telefonní komunikátor, který dokáže odeslat správu o poplachu.
Klávesnice
Klávesnice EZS slouží pro komunikaci s ústřednou EZS. Umisťují se viditelně v blízkosti vstupu (např. za vchodovými dveřmi). Klávesnice mohou, ale nemusí, mít displej. Na klávesnici je možné zastřežit, nebo odstřežit chráněný prostor nebo jeho určitou část (podsystém nebo přemostit zónu) prostřednictvím bezpečnostního kódu nebo přístupové karty. Klávesnice navíc umožňuje provádět různá nastavení, která dovoluje příslušná ústředna EZS. K jedné ústředně je možné připojit více klávesnic, např. k druhým vchodovým dveřím nebo do prostor garáže apod.
Detektorů (čidel)
Aby „zabezpečovačka" dokázala poznat vloupání, potřebuje k tomu určité senzory. Říká se jim čidla nebo detektory a rozdělují se podle použití.
PIR je prostorový (většinou infračervený) detektor, který dokáže rozpoznat pohyb v místnosti nebo ve venkovním prostoru. Existuje jich celá řada. Vyjmenujeme třeba detektor s imunitou proti domácím zvířatům, venkovní, s ochranou proti tepelnému (infračervenému) rušení vlivem tepelného zdroje (kamna) a mnoho dalších. Více o PIR se dočtete ve samostatném článku.
- magnetický dveřní kontakt se používá jako čidlo otevření dveří, oken případně vrat. Jedna část je detektor a druhá magnet. Magnetický dveřní kontakt je relativně levné čidlo EZS, které však nedokáže rozpoznat např. vniknutí skleněnou výplní, proto se používá v kombinaci s jiným detektorem (PIR, detektor tříštění skla ...)
- detektor tříštění skla slouží k rozpoznání charakteristického zvuku tříštění nebo řezání skla. Jeho výhodou je rozpoznání vloupání ještě dříve, než pachatel vnikne do místnosti. Již samotné řezání skla spustí poplach. Je také vhodné pro výlohy obchodů, kam se příliš nehodí PIR pro riziko falešných poplachů
- požární čidlo zjišťuje vznik požáru pomocí detekce kouře nebo tepla. Požární čidla jsou někdy opomíjena, ale je třeba si uvědomit, že mohou zachránit nejen majetek, ale především lidský život, protože Vás chrání i během spánku. Bohužel mnoho lidí zaplatilo nejvyšší cenu za to, že se požár rozhořel v době jejich spánku
- infračervená závora se používá jako venkovní detektor, který chrání oplocení a brány. Dokáže tak vyrušit lupiče ještě dříve, než se vůbec začne pokoušet vniknou do budovy.
siréna má za úkol v případě poplachu vyrušit zloděje a přimět jej k útěku z obavy prozrazení. Sirény mohou být vnitřní a venkovní. Venkovní sirény mívají vlastní akumulátor a schopnost rozpoznat snahu o vyřazení z provozu. V takovém případě siréna se sama spustí a ústředna EZS zaznamená pokus o sabotáž.
- GSM brána, jejíž smyslem je odeslat zprávu o poplachu pomocí sítě mobilních telefonů. Ústředny EZS sice mívají zabudovaný telefonní komunikátor, ale ten funguje pouze po pevné telefonní lince. V případech kdy v objektu není k dispozici pevná telefonní linka, nebo hrozí její přerušení pachatelem loupeže, používají se tyto GSM brány jako způsob předání zpráv formou prozvonění nebo zaslání SMS.
- Dálkové ovladače se používají jako mobilní způsob zastřežení a odstřežení nebo otevření a zavření vrat a bran. Výhodou je komfort ovládání garáže, kdy Váše auto může být v garáži soustavně mechanicky i elektronicky zabezpečeno a k vyjetí stačí stisk tlačítka dálkového ovladače. Pozor zdaleka ne každá ústředna EZS toto umožňuje, proto požadavek na dálkový ovladač hlaste instalační firmě přede