Banner osvetleni
Banner strukturka
Banner vyskove prace

Hledáme šikovného a zručného elektrikáře!

Do dašeho týmu hledáme nového elektrikáře i na plný úvazek.

Více se dozvíte zde.

PIR detektory pohybu v EZS

Nástěnný PIR detektor pohybu

Zkratka PIR znamená „passive infrared detector“, neboli hezky česky pasivní infračervený detektor. Jelikož pracuje v infračerveném režimu, tak „vidí“ i v naprosté tmě.

K čemu se používá PIR

PIR je detektor pohybu, který zareaguje na změnu (pohyb) ve sledovaném prostoru. Tuto změnu dokáže např. nahlásit ústředně elektronického zabezpečovacího systému tzv. EZS. PIR se ale nepoužívá jen v EZS. Hojně se také používá pro rozsvěcení světel třeba na chodbách, eventuálně před domem. To má nepochybně také bezpečnostní charakter, ale slouží i pro vyšší komfort zvaných osob. Světla s PIR detektory mívají v sobě i světelné senzory, aby nerozsvěcela světla během dne.

V neposlední řadě se PIR používá i k aktivaci nahrávání kamerového systému, případně upozornění fyzické ostrahy sedící u kamerového systému.

Obecné nevýhody PIR

Přesto, že PIR detektory patří mezi vůbec nejpoužívanější detektory pohybu, mají i své nevýhody. Největší nevýhodou je fakt, že nedokáží rozpoznat pohyb člověka od pohybu něčeho jiného, třeba větve. V uzavřených prostorách, kde se nepohybují žádná domácí zvířata to nebývá problém. Problém s PIR nastane u domácích mazlíčků ve střežených místnostech. Pro taková řešení existují detektory s imunitou proti domácím zvířatům. Více se o nich rozepíšeme níže.

Dalším limitem je fakt, že PIR pracují v infračerveném spektru. Díky tomu považují za pohyb i vlnění horkého vzduchu. To může dělat potíže v případě, kdy tento detektor má v zorném poli silný zdroj tepla, jakým jsou třeba krbová kamna. V takové situaci by se mohlo stát, že PIR detektor odešle ústředně EZS poplach jen proto, že vám žhnou kamna a vy jste zapnuli EZS. I toto má své řešení. Prodávají se pohybové detektory, které sledují pohyb jak v infračerveném režimu, tak i v mikrovlnném. Pro mikrovlnný detektor totiž teplo není pohyb. V takovémto kombinovaném detektoru se musejí shodnout jak infračervený, tak i mikrovlnný detektor, aby byl odeslán signál o pohybu. Na zloděje takový detektor spolehlivě zareaguje, ale rozžhavený krb ignoruje.

PIR detektory s imunitou proti domácím zvířatům

PIR s imunitou proti domácím zvířatům je pořád infračervený detektor. Rozdíl je v tom, že sleduje zvlášť pohyb při zemi a pohyb ve výšce. Malá zvířata se většinou pohybují jen při zemi. Zloděj naopak dělá pohyb jak při zemi, tak i ve vyšší výšce. Díky tomu je takový detektor schopen rozpoznat malé zvíře od dospělého člověka.

Nefunguje to ale vždy zcela perfektně. Takový detektor může zareagovat i na velkého psa, případně malou kočku, která rychle vyskočí ze země třeba na záclonu.

V případě domácích zvířat doporučujeme použít i jiné detektory, např. detektory tříštění skla.

PIR detektory pro venkovní použití

Detektory na ven musejí mít izolaci proti vodě (např. IP45). To nebývá problém. Potíž bývá v tom, že ve venkovním prostředí vytváří velkou spoustu pohybu, který může způsobit falešné poplachy. Např. větve pohybující se ve větru, náhodná zvířata, sníh, déšť… Díky těmto faktorům musíte počítat s větším množstvím falešných poplachů. Pokud PIR detektory zkombinujete s kamerami u kterých je stálá služba, pak je to dobré řešení, kdy člověk odfiltruje falešné poplachy od těch pravých.




Copyright © 2013 Elektrotech | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. | tel. 777 067 052

web vytvořil: www.helpmark.cz

Používáme cookies

Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom od vás měli zpětnou vazbu.