Bezdrátové EZS – elektronické zabezpečovací systémy
Bezdrátové zabezpečovací systémy přenášejí informace mezi ústřednou EZS a čidly, případně klávesnicemi či sirénami, pomocí rádiových vln. Nepotřebují tedy k přenosu žádné drátové vedení.
Kam se bezdrátové EZS hodí a kam naopak ne
Bezdrátové elektronické zabezpečení se hodí kdekoli, kde z nějakého důvodu není vhodné vést dráty. Typickým příkladem jsou historické objekty, kde by nemuselo být povoleno umístit kabelové vedení. Další možností využití bezdrátových EZS je dočasné zabezpečení určitého prostoru. Např. stavby, dočasné haly apod. Naopak není příliš vhodné pro rekreační objekty. Vybití baterií v čidle znamená signalizaci pro majitele, který bude nucen cestovat do rekreačního objektu, aby vyměnil baterie.
Bezdrátová komunikace má značně omezený dosah v porovnání s přenosem informací po kabelech. Díky tomu se příliš nehodí do rozsáhlých objektů. Rádiový signál je sice možné opakovat, ale značně to zvyšuje pořizovací náklady. Nesmíme také zapomínat na problémy rušení rádiového signálu. Nemusí se jednat ani o úmyslné rušení ze strany zloděje. Může dojít k neúmyslnému rušení signálu i jiným bezdrátovým zařízením.
Výhody bezdrátové EZS
- Snadná instalace – není nutné vést ani připojovat kabely
- Mobilita – čidla, klávesnice, sirény i ústřednu lze snadno přemisťovat
Nevýhody bezdrátové EZS
- Vyšší pořizovací cena v porovnání s obdobnými čidly (klávesnicemi) s komunikací po vodičích
- Vyšší provozní náklady – nutnost měnit baterie
- Omezený dosah – v porovnání s kabelovým vedením je dosah rádiového signálu značně omezen
- Riziko rušení signálu