Drátové EZS – elektronické zabezpečovací systémy
Drátové zabezpečovací systémy fungují tak, že signály od čidel EZS systému jsou přenášeny do ústředny EZS pomocí samostatných elektrických kabelů. To je rozdíl od bezdrátových EZS, u kterých se signál přenáší pomocí rádiových vln.
Kam se drátové EZS hodí a kam naopak ne
V podstatě se hodí pro jakékoli stálé zabezpečení libovolného objektu od garáží, přes byty, malé rodinné domky, vily až po obrovské areály. Problém může nastat u historických objektů, kde by nemusel být povoleno umístit kabelové vedení. Také se příliš nehodí pro dočasné zabezpečení. Pro poslední dva případy jsou vhodnější bezdrátové zabezpečovací systémy.
Kudy můžou kabely EZS vést
- Vedení pod omítkou je nejběžnější způsob u standardních objektů. Pokud se jedná o novostavbu, tak je to levné a optimální řešení
- Vedení v lištách na povrchu se používá u objektů s již dokončenými omítkami a někdy i úmyslně u technických budov pro snazší přístup ke kabeláži
- Ve stropních podhledech tam, kde tyto podhledy jsou. Kabeláž je vizuálně skrytá, a přitom snadno dostupná pro servis
- V podlahách, pokud k tomu jsou uzpůsobeny. Tam platí obdoba pro kabeláž ve stropních podhledech
Výhody drátové EZS
- Čidla jsou elektricky napájená po drátech a není nutné vyměňovat v nich baterie. Údržba systému je díky tomu o mnoho snazší i levnější (odpadá nutnost kupovat baterie)
- Vzdálenost čidel od ústředny není limitována relativně značně omezeným dosahem rádiového signálu. Délka kabelového vedení od čidla k ústředně sice není neomezená, ale je mnohonásobně delší, než dosah rádiového signálu.
- Rušení drátového vedení je prakticky vyloučené. Teoreticky sice je možné rušit (přerušit) i drátové vedení, ale v praxi toho fakticky nelze dosáhnout. Přestřižení kabelu totiž vede k vyhlášení poplachu, a to i v době, kdy je objekt volně přístupný
- Nižší pořizovací cena za čidla v porovnání se stejnými čidly v bezdrátovém provedení
- Větší výběr čidel. Pokud se signál přenáší pouhým zvýšením odporu na smyčce, tak lze používat čidla od různých výrobců. Nejde jen o čidla, ale také o sirény, světelné majáčky, tísňová tlačítka, apod.
Nevýhody drátové EZS
- Nutnost nainstalovat kabelové rozvody, a to jak ke každému čidlu systému EZS, také ke klávesnicím, sirénám, případně dalším prvkům. To může být problém třeba u historických objektů.
- Drátová čidla nejsou snadno přenosná. V drtivě většině jsou pevně nainstalovaná. Nehodí se proto příliš k dočasnému zabezpečení